Elektronski novac
Elektronsko bankarstvo definiše skup raznovrsnih načina izvođenja finansijskih transakcija upotrebom informacione i telekomunikacione tehnologije.
Elektronsko bankarstvo je brz, efikasan i pouzdan sistem koji omogućava da se putem Interneta pristupi banci nezavisno od vremena rada banke 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji. Na ovaj način mogu se obavljati finansijske transakcije, imati uvid u stanje i dnevne promene na računu, preuzimati izvod od prethodnog dana, imati uvid u arhivske izvode, vršiti import i export izvoda u XML, XLS i TXT formatu. Da bi klijent obavljao platni promet elektronskim putem treba da poseduje računar odgovarajućih tehničkih karakteristika i ima mogućnost izlaza na Internet.
Postoje dva osnovna oblika elektronskog novca:
1.Oblik zasnovan na karticama
2.Mrezni elektronski novac
Sistemi placanja platnim karticama i e-cekovima se uglavnom koriste za makro placanja. Placanje platnim karticama na internetu se pokazalo tehnicki veoma pogodno resenje za obavljanje platnih Internet transakcija,jer su korisnici u mogucnosti da gotovo trenutno izvrse placanje direkno sa svog bankarskog racuna.
Za vise informacija posetite:
E-poslovanje je poslovna transformacija temeljena na:
- Udruživanju poduzeća (integracija),
- Procesu suradnje (kolaboracija)
- Globalnog mrežnog povezivanja
- Uporabom Interneta kao medija
Internetsko i elektroničko poslovanje omogućuje:
- Povezivanje dobavljača
- Brzu, trenutnu razmjenu informacija
- Integriranje svih procesa unutar lanca vrijednosti
- Značajno snižavanje troškova, a time i cijena.
Prednost E- poslovanja ta što ono može poboljšanim marketingom povećati prodaju, kao i veličinu prodajnog programa te smanjiti troškove vezane za upite kupca. E-poslovanje proširuje tržište poslovanja i time povećava različite mogućnosti kupovine. Kupcima su informacije o proizvodima i uslugama dostupnije, imaju veći izbor proizvoda po nižim cijenama, a kupovina im postaje praktičnija i prilagodljivija zbog dužeg radnog vremena, tj. dostupnosti proizvoda 24 sata dnevno sedam dana u tjednu. E-poslovanjem smanjuju se transakcijski troškovi kojima su izloženi i kupci i proizvođači. Ono smanjuje transakcijske troškove tako da poboljšava tok informacija i poboljšava koordinaciju aktivnosti. Jednom kad je prednost E-poslovanja prepoznata, unutar pojedine tvrtke, najvažnije što menadžeri i tehničko osoblje trebaju razmotriti jest infrastruktura internetski zasnovanog poslovanja, od pojedinačnog internetskog poslužitelja što je povoljno za manju tvrku pa sve do sustava informacijski intenzivne on-line obrade transakcija kakve grade velike zrakoplovne kompanije i turističke agencije.
Nedostaci E–poslovanja i E-trgovine kriju se u prebrzom mijenjanju tehnologije i međunarodnim kulturološkim i zakonskim poteškoćama. Također, neki proizvodi nisu prikladni za ovaj vid prodaje
Ostale informacije pogledajte na:
U postupku elektroničkog plaćanja postoje tri vrste sudionika:
osoba koja plaća elektroničkim novcem (Kupac),
osoba koja je plaćena elektroničkim novcem (Trgovac) i
izdavač elektroničkih novčanica (Banka).
Osnovni protokol elektroničkog plaćanja čine tri koraka:
1. podizanje novca (eng. withdrawal) - osoba A u zamjenu za pravi novac dobiva neki oblik
elektroničkog novca.
2. plaćanje (eng. payment) –osoba A prenosi dio elektroničkog novca osobi B.
3. polaganje novca (eng. deposit) - osoba B šalje elektronički novac dobiven od osobe A banci i banka
mu zauzvrat povećava stanje na njegovom računu (ili isplaćuje gotovinu).
Elektronička plaćanja po svojoj su funkcionalnosti ekvivalent nekog od klasičnih ne-elektroničkih plaćanja.
Vrste plaćanja mogu se podijeliti na dvije skupine:
notacijsko ili bezgotovinsko i
simboličko ili gotovinsko.
No comments:
Post a Comment